150ml Capacity 1000W Handheld Garment Steamer for Travel
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Soleplates Material: | Stainless Steel |
| Power: | 1000W-1500W |
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2014-05-08
Number of Employees
10
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MW-812
- Gear Number
- 1
- Style
- Jet and Spray
- Automatic Shut-off
- Automatic Shut-off
- Temperature Controlled
- Electronic
- Electric Iron
- Corded Irons
- Certification
- CE, GS, RoHS, CB, Kc
- Size
- Mini
- Color
- Blue
- Voltage
- 220-240V/110V
- Watercapacity
- 150ml
- Heat-up Time
- 20s
- Steam Rate
- 15g/Min
- Working Time
- 10-12mins Continual Steam
- Feature
- Anti-Drip,Auto-Shut off
- Plug Type
- UK,Us,Au,EU,Cn
- Accessories
- Hair Brush,Water Cup
- Power Cord
- Swiveling, 1.80m Outside Length
- Protection
- No Water Protection
- Usage
- Vertical and Horizonal
- Switch
- Lock Steam Switch
- Package Size
- 14*12*25 Cm
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 13*10.4*23.5cm
- Trademark
- Invo
- Origin
- Ningbo
- HS Code
- 8516400000
- Production Capacity
- 10000pieces/Month
Product Description
Product Description
| Material | ABS |
| Power(W) | 1000W |
| Voltage(V) | 220V-240V/110V |
| Weight | 0.65kg |
| Package | 1 pieces in a Color Box,12 pieces in a Carton |
| Carton Size | 45*50*27cm(12pcs) |
| Place of Orign | Ningbo,Zhejiang |
| MOQ | 3000 pieces |
Stainless steel panel 150ml detachable water tank One button to start
Stainless steel material is more smoothly, to detachable water tank, convenient to use It is easy to use.
protect the fabric. 150ml can ironing 3-4pcs clothes at once. Small size convenient to store.



Packing& Shipping
About Us



FAQ
1.Are you a trading company or a manufacturer?
We are a professional trading company located in Ningbo, China.
2.How long is the delivery date?
About 25-30 days after you place your order.
3.Can you accept customized design?
The answer is positive, both OEM & ODM are acceptable for us.
4.Does your company provide samples?
Yes, samples are available according to your request but will be charged.
5.Do you have quality control system?
Yes,from material to package,each step has QC inspector.
6.What are your terms of payment?
L/C at sight,T/T and so on are all acceptable
L/C at sight,T/T and so on are all acceptable
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Garment Steamer
- Others Garment Steamer
- 150ml Capacity 1000W Handheld Garment Steamer for Travel
Related Categories
Hot Searches
More