Custom Fitness Rubber Gym Exercise Resistance Pull up Bands
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Folded: | Folded |
| Power Source: | Manual |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- PB001
- Age Group
- Adult
- Certification
- RoHS, ISO9001, CE
- Exercise Part
- Arm
- Gender
- Unisex
- Appliance
- Community, Park, Gymnasium, Home
- Material
- 100% Natural Latex
- Product Name
- Rubber Gym Exercise Resistance Pull up Bands
- Size
- 208*1.3/2.1/3.2/4.5/6.4/8.3*0.45cm
- Logo
- Custom Logo
- Condition
- New Design
- OEM
- Yes
- MOQ
- 100 Sets for Stock, 200 Sets for Custom
- Usage
- Body Stretching, Resistance Training, Yoga, etc
- Delivery Time
- 20 Days
- Payment Term
- Tt, LC, Paypal, etc
- Transport Package
- 1PC/OPP Bag, 1 Set/Black Drawstring Bag
- Specification
- 208*1.3/2.1/3.2/4.5/6.4/8.3*0.45cm
- Trademark
- Umaxdo
- Origin
- China
- HS Code
- 9506919000
- Production Capacity
- 10000000000
Product Description
| Product Name | Custom Fitness Rubber Gym Exercise Resistance Pull up Bands |
| Material | 100% Natural Latex |
| Size | 208*1.3/2.1/3.2/4.5/6.4/8.3*0.45cm |
| Color | red, black, purple, green, blue, orange, customized |
| Logo | customized logo |
| Package | 1 pc/opp bag, 1 set/black drawstring bag, customized |
| Usage | body stretching, powerlifting, resistance training, yoga and etc |
| MOQ | 100 sets |
| Payment Term | TT, LC, PAYPAL and etc |
| Delivery Time | 15-20 days |
| Length | Width | Thickness | Color | Pull up pounds | G.W/PC | MOQ/Pieces | QTY/CTN | Size of Carton |
| 208 | 1.3 | 0.45cm | red | 15-35LB | 120g | 100 | 100 | 48*28*28cm |
| 208 | 2.1 | 0.45cm | black | 20-70LB | 195g | 100 | 75 | 48*28*28cm |
| 208 | 3.2 | 0.45cm | purple | 35-85LB | 300g | 100 | 50 | 48*28*28cm |
| 208 | 4.5 | 0.45cm | green | 50-125LB | 420g | 50 | 35 | 48*28*28cm |
| 208 | 6.4 | 0.45cm | blue | 65-175LB | 600g | 50 | 30 | 48*28*28cm |
| 208 | 8.3 | 0.45cm | orange | 85-230LB | 775g | 50 | 20 | 48*28*28cm |








Advantages
1.Made of natural latex, durable, eco-friendly, non-toxic, low odour.
2.With 6 common size, 1 color for 1 size, for the people with different strengths.
3.Widely use for body stretching, powerlifting, resistance training, yoga, and physical therapy to help strengthen muscles.
4.The customized logo and color are ok.
5.With light weight, easily to take.
Packaging & Shipping
| Product Name | Custom Fitness Rubber Gym Exercise Resistance Pull up Bands |
| Size | 208*0.45*1.3/2.1/3.2/4.5/6.4/8.3cm |
| Package | 1 pc/opp bag, 1 set/black drawstring bag, customized |
| Gross Weight | 2.0kg/set |
| Delivery Time | 15-20 days |
| Shipping Terms | by sea, air or express |
Company Information


Our Services
1.Sample and samll order is ok.
2.High quality products.
3.OEM and ODM is welcome.
4.The color and logo can be customized.
5.24 hours online, we will reply you quickly.
6.Quickly deliver by sea, air or express.
FAQ
1.Q: Where is your company located?
A: Our company located in Zhenhai district, Ningbo CIty of China.
2.Q: Can I get a sample first?
A: Yes, we can send you the sample acoording to you demand.
3.Q: What's the delivery time?
A: The delivery time is about 20-30 days.
4.Q: How about the quality of your peoducts?
A: We strictly control the quality of production, the product with high quality.
5.Q: What's the payment method?
A: TT, LC, PAYPAL and etc.
6.Q: Can you accept the OEM or ODM?
A: The OEM and ODM is ok.
If you are interested in our products, pls feel free to contact us, we will reply you soon.
Welcome to visit our factory!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Pull Up Bands
- Custom Fitness Rubber Gym Exercise Resistance Pull up Bands