Hot Selling Temperature Adjustable Auto-Shut off Hotel Mini Electric Steam Iron
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Soleplates Material: | Ceramic |
| Power: | 1850W |
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2014-05-08
Number of Employees
10
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ETA-76A5
- Gear Number
- >3
- Style
- Jet and Spray
- Automatic Shut-off
- Automatic Shut-off
- Temperature Controlled
- Mechanical
- Electric Iron
- Corded Irons
- Certification
- CE, GS, RoHS, CB, SASO, EMC
- Size
- 26.7*11.2*13cm
- Color
- Purple, Blue, Custom
- Product Name
- Mini Portable Electric Iron
- Rated Voltage
- 220-240V
- Power Source
- Electric
- Material
- ABS
- Water Tank Capacity
- 200ml
- Heat up Time
- 20s
- Steam Rate
- 20g/Min
- Logo
- Customized Logo
- Package
- 1 Piece/Gift Box
- Gross Weight
- 1.8kg/Piece
- MOQ
- 1000 PCS
- Warranty
- 1 Year
- Delivery Time
- 15-20 Days
- Payment Term
- Tt, LC, Paypal, etc
- Transport Package
- 1 Piece/Gift Box
- Specification
- 26.7*11.2*13cm
- Trademark
- INVO
- Origin
- Zhejiang, China
- HS Code
- 8516400000
- Production Capacity
- 1000000000
Product Description
Product Description







Packing&Shipping
Company Introduction

Certifications
RFQ
1. Are you a trading company or a manufacturer?
We are a professional trading company located in Ningbo, China.
2. How long is the delivery date?
About 15-30 days after you place your order.
3. Can you accept customized design?
The answer is positive, both OEM & ODM are acceptable for us.
4. Does your company provide samples?
Yes, samples are available according to your request but will be charged.
5.Do you have quality control system?
Yes,from material to package,each step has QC inspector.
6.What are your terms of payment?
L/C at sight,T/T and so on are all acceptable
| Product name | Home mini portable electric steam press iron |
| Material | ABS |
| Power | 1850W |
| Power Source | electric |
| Size | 26.7*11.2*13cm |
| Logo | Customized logo |
| Water Tank Capacity | 200ML |
| Color | Purple, blue, custom |
| Certification | CE/CB/GS/ROHS/EMC/EMF/LFGB/UL |







Packing&Shipping
Company Introduction
Certifications
RFQ
1. Are you a trading company or a manufacturer?
We are a professional trading company located in Ningbo, China.
2. How long is the delivery date?
About 15-30 days after you place your order.
3. Can you accept customized design?
The answer is positive, both OEM & ODM are acceptable for us.
4. Does your company provide samples?
Yes, samples are available according to your request but will be charged.
5.Do you have quality control system?
Yes,from material to package,each step has QC inspector.
6.What are your terms of payment?
L/C at sight,T/T and so on are all acceptable
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Garment Steamer
- Others Garment Steamer
- Hot Selling Temperature Adjustable Auto-Shut off Hotel Mini Electric Steam Iron
Related Categories
Hot Searches
More